Fiskalne ABC

Drogi Użytkowniku,chcąc przybliżyć Ci znaczenie nazw urządzeń, a także innych specjalistycznych terminów, na które trafisz podczas wizyty na naszych stronach internetowych, postanowiliśmy zebrać i w uproszczony sposób przedstawić pojęcia, z którymi się spotkasz.

Zapraszamy!

 

FISKALIZACJA (ufiskalnienie)

Nieodwracalne uaktywnienie pamięci fiskalnej. Od tego momentu zapisywane są wszystkie dane o operacjach prowadzonych na kasie. Fiskalizacji dokonuje uprawniony pracownik serwisu, który powinien posiadać legitymację wydaną przez producenta kasy.

KASA REJESTRUJĄCA

Elektroniczna kasa ewidencjonująca i rejestrująca w module fiskalnym sprzedaż każdego towaru lub usługi.

SYSTEMOWA KASA FISKALNA

Kasa elektroniczna posiadająca możliwość pracy w sieci kas opartej o komputer bądź jedną kasę główną.

PLU

Liczba towarów jakie można zdefiniować w kasie fiskalnej.

MODUŁ FISKALNY

Zabezpieczony element kasy rejestrującej, zapamiętujący w pamięci fiskalnej dane o obrotach. Zapisanie sprzedaży w module fiskalnym następuje po zatwierdzeniu paragonu (po wciśnięciu klawisz ZATWIERDŹ). Nie ma możliwości wycofania zapisu. Pojemność pamięci fiskalnej określona w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów wynosi minimum 5 lat.

KSIĄŻKA KASY

Książeczka dostarczana wraz z kasą, w której dokonuje się wszelkich adnotacji dotyczących kasy. Książka kasy musi znajdować się w miejscu prowadzenia sprzedaży.

NUMER EWIDENCYJNY KASY

Numer nadawany przez właściwy Urząd Skarbowy. Powinien być naniesiony na kasę w sposób trwały oraz odnotowany w książce kasy.

NUMER UNIKATOWY KASY

Unikatowy numer pamięci fiskalnej.

PARAGON FISKALNY

Od zwykłego paragonu różni się specjalnym symbolem fiskalnym po którym następuje numer unikatowy kasy. Nagłówek paragonu zawiera nazwę, adres i NIP użytkownika kasy oraz numer kasy. Na paragonie znajdują się dane o sprzedanym towarze (nazwa, cena, stawka podatku, kwoty netto i brutto), oznaczenie kasjera, data i godzina wystawienia.

PARAGON KONTROLNY

Drugi egzemplarz paragonu (najczęściej nawijany na rolkę kontrolną). Stanowi materiał dowodowy w ewentualnych postępowaniach przed Urzędem Skarbowym.

RAPORT FISKALNY

Raport drukowany z urządzenia fiskalnego, może obejmować różne okresy czasu – najczęściej spotykane są dobowe i miesięczne raporty fiskalne. Stanowią podstawę do prowadzenia zapisów księgowych.

PLOMBA

Zakładana przez pracownika serwisu (każdy serwisant ma swoją plombownicę do określonego typu kasy). Należy sprawdzać czy po zaplombowaniu numer jest czytelny, bowiem plomba uszkodzona oznacza kłopoty i sankcje w razie kontroli Urzędu Skarbowego.

CZAS ROZPOCZĘCIA NAPRAWY 

Czas reakcji, ograniczony przez rozporządzenie Ministerstwa Finansów do 48 godzin od momentu zawiadomienia serwisu o awarii do podjęcia interwencji. Nie należy mylić z „terminem naprawy”, który regulują przepisy ogólne.

KASA REZERWOWA

Zapasowa kasa fiskalna. Bez niej, w przypadku awarii kasy podstawowej, należy zaprzestać sprzedaży.

 

kasa_318-84508

KASY FISKALNE

KASY PRZENOŚNE
Kasy przenośne (mobilne) – urządzenia odznaczające się małym rozmiarem, niewielką wagą oraz długim czasem pracy na akumulatorach. Kasy przenośne są idealnym rozwiązaniem w przypadku wszelakiej pracy w terenie, ogródkach gastronomicznych, a także w przeróżnych punktach stacjonarnych o ograniczonej powierzchni.

KASY MAŁE
Ze względu na niewielki rozmiar są genialnym rozwiązaniem dla miejsc, w których pracuje tylko jedna albo niewiele kas, które nie są jednak spięte w sieć, czyli małych, stacjonarnych punktów handlowo-usługowych. Znaczna ilość modeli współpracuje z komputerem, wagą, szufladą oraz czytnikiem kodów.

KASY JEDNOSTANOWISKOWE
Kasy zaprojektowane z myślą o obsłudze dużej ilości klientów. Swoje zastosowania znajdują w tzw. „średnich sklepach” (spożywczych, przemysłowych czy mięsnych). Wybrane właściwości kas jednostanowiskowych: – szybkie, wytrzymałe mechanizmy drukujące; – wzmocnione klawiatury, duża ilość klawiszy funkcyjnych i programowalnych; – rozbudowane bazy towarowe (od 5000 do 12000 PLU), – współpraca z wieloma urządzeniami (komputer, waga czy czynik kodów), – umiejętność komunikacji z programem magazynowym poprzez bezpośrednie łącze komputer-kasa czy też przez serwer FTP za pomocą modemu, – wybrane modele tych kas wspierają akceptację płatności kartami płatniczymi (wykorzystują komunikację z Pin-padem – nowoczesnym, najtańszym sposobem akceptacji kart płatniczych).

KASY SYSTEMOWE
Kasy posiadające bardzo rozbudowaną bazę towarową, stworzone z myślą o dużych sklepach, marketach prowadzących gospodarkę magazynową oraz sprzedaż przy pomocy „systemu sprzedaży”. Kasę systemową, oprócz błyskawicznych i solidnych mechanizmów drukujących, które znacznie usprawniają obsługę klienta, charakteryzuje: –  wzmocniona klawiatura, duża ilość klawiszy funkcyjnych i programowalnych; – przystosowanie do wspierania akceptacji płatności kartami płatniczymi, poprzez komunikację z terminalami płatniczymi bądź Pin-padem – najnowszym i najtańszym sposobem akceptacji kart płatniczych (do wydruków potwierdzeń płatności wykorzystywana jest drukarka kasy); – duże możliwości konfiguracyjne oraz opcja współpracy z programami magazynowymi, – umiejętność równoczesnej współpracy (dzięki dużej ilości złącz komunikacyjnych) z komputerem, czytnikiem kodów kreskowych, terminalem płatniczym, Pin-padem, modemem czy wagą elektroniczną; – operowanie danymi na kasach może odbywać się lokalnie bądź zdalnie (RS-232, modem, sieć LAN/WAN).

KASY Z KOPIĄ ELEKTRONICZNĄ
Urządzenia zaopatrzone w kartę pamięci SD, na której zapisywane są wszelkie kopie wydruków fiskalnych oraz niefiskalnych – paragony, raporty etc.

DRUKARKI FISKALNE

Urządzenia przystosowane do wszelkiego typu obiektów handlowych. Dedykowane są do punktów, w których funkcjonują systemy sprzedaży oparte na programach handlowo-magazynowych. Posiadają umiejętność współpracy z komputerami typu POS.

DRUKARKI PRZENOŚNE
Niewielkie, lekkie urządzenia charakteryzujące się długim czasem pracy na akumulatorach oraz umiejętnością komunikacji bezprzewodowej. Drukarki przenośne znajdują swoje zastosowanie w miejscach o ograniczonej powierzchni stanowiska, a także mobilnych punktach sprzedaży. Atutem tych urządzeń jest możliwość zainstalowania dodatkowego modułu Bluetooth do bezprzewodowej komunikacji drukarki z komputerem –  tak jak komunikują się między sobą i komputerem telefony komórkowe. Po zamontowaniu tego modułu można (bez dodatkowych przewodów połączeniowych, korzystać z przenośnej drukarki poprzez komunikację z komputerem, laptopem czy palmtopem.

DRUKARKI SKLEPOWE
Drukarki sklepowe przeznaczone są do systemów sprzedaży opartych na programach handlowo-magazynowych. Współpracują z urządzeniami typu POS.

DRUKARKI APTECZNE
Dedykowane są do miejsc, w których konieczne jest rozliczanie sprzedaży refundowanej,  tj. aptek, gabinetów czy przychodni lekarskich.

DRUKARKI Z KOPIĄ ELEKTRONICZNĄ
Urządzenia wyposażone w kartę pamięci SD, na której zapisywane są wszelkie kopie wydruków fiskalnych oraz niefiskalnych – paragony, raporty etc. Do drukarki zakłada się wyłącznie jedną rolkę papieru – do wydruku oryginału paragonu dla klienta. Właściwości drukarek z kopią elektroniczną: – zredukowanie czasu potrzebnego na wymianę papieru w trakcie pracy, – zmniejszenie kosztów poprzez ograniczenie zużycia papieru (standardowa karta SD o pojemności 2GB mieści informacje o ponad milionie paragonów); – jawny, otwarty sposób zapisywania danych na karcie (brak problemów z wyblakniętymi rolkami); – zabezpieczenie danych na karcie przed utratą czy zniszczeniem – możliwość bezpośredniego wydruku na rolkę w kasie kopii paragonów z danego okresu, – braku konieczności przechowywania papierowych kopii, Zaletą tego typu drukarek jest także fakt, iż wykorzystując kartę pamięci, zastępującą tysiące rolek, zapobiegamy zanieczyszczaniu środowiska.

URZĄDZENIA AI

CZYTNIKI KODÓW KRESKOWYCH
Urządzenia służące do odczytywania kodów kreskowych.  

ręczne
charakteryzujące się małymi gabarytami oraz niewielką wagą, co umożliwia posługiwanie się nimi za pomocą wyłącznie jednej dłoni. Swoje zastosowanie mają przeważnie w przemyśle lekkim, placówkach handlowych, urzędach pocztowych, biurach, bibliotekach oraz służbie zdrowia.

stacjonarne
urządzenia przeznaczone do miejsc o dużym natężeniu obsługi, tj.: sklepów, hipermarketów czy administracji. Wyposażone są w wieloliniowy wzorzec skanowania, wielokierunkowość odczytu oraz dużą prędkość. Modele ladowe dostosowane są do zabudowy na stanowiskach kasowych.

bezprzewodowe
 ten rodzaj czytników posiada umiejętność komunikacji ze stacją bazową, połączoną z komputerem lub kasą, przez łącze radiowe. Powoduje to płynne poruszanie się – bez kabla – wokół towarów wielkogabarytowych, w promieniu nawet 10 metrów od stanowiska pracy. Są doskonałym rozwiązaniem dla sklepów oraz hurtowni meblowych, budowlanych, a także hali produkcyjnych i dużych magazynów.

CZYTNIKI KART MAGNETYCZNYCH
Urządzenia przeznaczone do odczytu kart magnetycznych i przesyłania do komputera odczytanych ze ścieżek – od 1 do 3 – numerów odpowiednim interfejsem (RS232, PS2, USB). Funkcja ta znacznie usprawnia obsługę klienta. Czytniki kart magnetycznych służą do identyfikacji (logowania) użytkowników do systemu komputerowego w systemach sprzedaży, tj. handel detaliczny czy gastronomia.

KOLEKTORY DANYCH (INWENTARYZATORY)
Cyfrowe, przenośne urządzenia programowalne, posiadające opcję wprowadzania danych i przesyłania ich do komputera. Nieodzowna część nowocześnie przeprowadzonej inwentaryzacji, a także ważny element służący do usprawnienia procesów związanych z dystrybucją i przechowywaniem towarów, tj.: – praca przedstawiciela handlowego, – gromadzenie danych w hurtowniach oraz na stanowiskach kasowych, – kontrola cen, – przyjmowanie i porządkowanie zamówień, – kompletacja i wydanie towaru, – wprowadzanie dostaw towaru do magazynu.

Batch'owe
Urządzenia posiadające  prosty mechanizm przekazywania danych oraz kilkuliniowy wyświetlacz LCD. Należą do najbardziej znanych inwentaryzatorów, stosowanych od wielu lat. Swoje zastosowanie znajdują m.in. w biurach, sklepach oraz magazynach.

PDA (Palmtop)
Urządzenia posiadające czytnik kodów kreskowych, szeroki zakres funkcji komunikacyjnych, system Windows Mobile lub CE, a także dotykowy, kolorowy wyświetlacz. Większość modeli ma możliwość komunikacji on-line, dzięki funkcjom w jakie posiada (moduły łączności bezprzewodowej WiFi, Bluetooth, GPRS, GSM albo GPS).  Urządzenia mogą być stosowane w gastronomii (bonowniki) bądź medycynie np. w przychodniach lekarskich, farmacji, weterynarii – zaopatrzone są wtedy w specjalną, antybakteryjną obudowę.

DRUKARKI ETYKIET
Drukarki kodów kreskowych (drukarki etykiet) służą do znakowania produktów w handlu, produkcji, dystrybucji, biurach oraz instytucjach administracji publicznej.

Ze względu na technikę wydruku wyróżniamy drukarki oparte na technologii:

  • TERMICZNEJ – drukujące na papierze termicznym, zmieniającym barwę pod wpływem ciepła. Nie wymagają stosowania taśmy barwiącej, tuszu czy tonera.
  • TERMOTRANSFEROWEJ – posiadające również możliwość druku termicznego. Wydruk z takiej drukarki możliwy jest na zwykłym papierze albo na etykietach foliowych i wymaga zastosowania taśmy barwiącej – woskowej lub żywicznej. Ten typ drukarki doskonale sprawdza się w miejscach, w których wymagane są etykiety odporne na temperaturę czy światło.

drukarki biurowe
ze względu na ich kompaktowe gabaryty można instalować te urządzenia w miejscach o ograniczonej przestrzeni pracy. Wykorzystywane są w małych sklepach, jednostkach administracji publicznej oraz aptekach. Posiadają duże możliwości konfiguracyjne i wiele ciekawych funkcji.

drukarki półprzemysłowe
wykorzystywane są w różnych magazynach, centrach logistycznych, liniach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie zadruk odbywa się sporadycznie, ale w dużym, jednorazowym nakładzie.

drukarki przemysłowe
urządzenia o niesamowitej wydajności gwarantującej sprawną pracę przez 24h/dobę. Posiadają metalową obudowę, są wytrzymałe na środowisko przemysłowe. Drukarki przemysłowe zaopatrzone są w możliwość szerokiego druku – do formatu A4.

drukarki mobilne
wyposażenie ich w Bluetooth i WiFi umożliwia łączność on-line w miejscu pracy. Drukarki przenośne mają szerokie zastosowanie w pracy terenowej. Służą np. do drukowania faktur, paragonów parkingowych oraz potwierdzeń odbioru towaru. Wraz z kolektorem danych budują nowoczesny system przecen lub mobilne inwentaryzacje przecen.

SPRAWDZARKI CEN
Urządzenia zezwalające na zeskanowanie kodu kreskowego i wyświetlenie ceny konkretnego towaru na wyświetlaczu. Występują one w wersji On-line, korzystając na bieżąco z bazy towarowej komputerowego systemu sprzedaży, oraz Off-line z pamięcią wewnętrzną (przechowują bazę towarową). Sprawdzarki cen, w zależności od rodzaju skanera, możemy podzielić na: wizyjne, jednoliniowe i wieloliniowe. Natomiast biorąc pod uwagę kryterium  komunikacji: RS232, LAN oraz bezprzewodowe WiFi.

METKOWNICE I APLIKATORY
Urządzenia umożliwiające użytkownikom szybkie i wygodne aplikowanie metek zawierających ceny bądź inne informacje. Wyposażone są w szeroką gamę dodatkowych symboli, co ułatwia wyrażenie rodzaju wartości zaimplementowanej na metce (m.in.: kg, g, zł, gr, KOD, $, etc.). Metkownice możemy podzielić na jedno i dwurzędowe, a niektóre z nich są dodatkowo wzmocnione metalowymi elementami zwiększającymi wytrzymałość.

 

punkt-terminalu-sprzedazy-pos_318-80238

SYSTEMY POS

POS (Point-of-Sale)
Informatyczny system wspierania sprzedaży – urządzenie usprawniające zarządzanie pracą w punkcie sprzedaży. Systemy POS pozwalają na sprawne zarządzanie działalnością – za pomocą danych zgromadzonych w trakcie obsługi klienta pozwalają oferować skuteczne wsparcie sprzedaży i pomoc klientom poprzez budowanie systemów lojalnościowych, a przez to podejmowanie lepszych decyzji dotyczących zakupu towarów, jak również ciągłe kontrolowanie stanu zapasów.

Są idealnym rozwiązaniem dla:

– gastronomii,

– bankowości,

– usług medycznych,

– placówek handlowych,

– hoteli,

– kiosków elektronicznych.

POS zazwyczaj wykorzystują technologie dotykowe, a także współpracują z różnymi urządzeniami (m.in.: drukarkami fiskalnymi, czytnikami kodów, drukarkami paragonów, wagami elektronicznymi, monitorami kuchennymi). Właściwa ich konfiguracja umożliwia dynamiczne prowadzenie sprzedaży, szybkie przechwytywanie danych dotyczących sprzedaży, operowanie cenami, centralizowanie zapłat (jeżeli taka potrzeba występuje), a także błyskawiczne wydruki w punktach z nim powiązanych (np. zaplecze kuchenne czy bar).

TERMINALE POS
Odpowiednio opracowane komputery PC wyposażone w profesjonalne systemy POS. Swoje zastosowanie znajdują m.in.: na stanowiskach kasowych w handlu detalicznym, jak również w różnych punktach gastronomicznych, restauracjach, pubach lub hotelowych recepcjach. Tworzone są przeważnie bazując na przemysłowych podzespołach komputerowych (głównie zintegrowanych ze sobą płytach głównych, procesorach oraz dyskach twardych. Urządzenia te projektowane tak, aby nadawały się do stabilnej, bezawaryjnej oraz ciągłej wielogodzinnej pracy. Jest to konieczne ze względu na specyfikę pracy, dlatego też każdy system POS musi taki wymóg spełniać. Terminale zaopatrzone są w nowoczesne ekrany dotykowe zapewniające wygodną, szybką i zupełnie intuicyjną pracę. Wybrane systemy POS współpracują jednak ze specjalizowaną klawiaturą, np. klawiaturą kasową, która ma praktycznie powszechne zastosowanie w supermarketach. Dlatego też znaczna ilość terminali POS występuje w wariantach – wyposażone w monitor dotykowy bądź nie.

Bardzo popularna staje się także integracja terminali POS z:

– czytnikami kart magnetycznych,

– czytnikami kart zbliżeniowych,

– szufladami kasowymi,

– kluczami RFID itp.

Przeważnie terminale POS wyposażone są w wiele gniazd (z bądź bez zasilania), które umożliwiają podłączenie przeróżnych akcesoriów np. ww. czytników kart zbliżeniowych. Zdarza się, że terminale POS posiadają dodatkowo porty VGA służące do podłączenia dodatkowych monitorów, które mogą spełniać funkcje informacyjne, np. dla klienta, lub reklamowe – poprzez prezentowanie reklam objętych promocją produktów.

 

skala-supermarket_318-74056

WAGI

WAGI KALKULACYJNE
Urządzenia wyposażone w klawiaturę, która zezwala na przeliczenie ceny zważonego towaru. Wagi posiadające drukarkę umożliwiają sumowanie należności za ważone towary. Elektroniczne wagi kalkulacyjne swoje zastosowanie mają w sprzedaży detalicznej, a także służą do celów kontroli dostaw ważonych. Wagi wyposażone w akumulator doskonale spisują się na bazarach. Urządzenia, które posiadają posiadają port RS232 umożliwiają sprawniejszą obsługę klienta, ponieważ można je podłączyć do kasy fiskalnej albo komputera. Wagi kalkulacyjne bardzo dobrze sprawdzają się w sklepach spożywczych.

WAGI ETYKIETUJĄCE
Dedykowane na stanowiska obsługiwane przez personel bądź samoobsługowe. Wykorzystywane głównie w średnich oraz dużych punktach sprzedaży – na stanowiskach mięsnych, warzywno-owocowych, nabiałowych, a także w firmach produkcyjnych (pakowanie i oznaczanie towaru ważonego). Wagi etykietujące charakteryzuje: – opcja kalkulacji, – drukarka etykiet, która automatycznie drukuje samoprzylepne etykiety z danymi o ważonym towarze oraz sklepie (nazwę towaru, jego cenę, wagę, datę ważności, cenę za kg, a także wybrane informacje o firmie etc).

WAGI PROSTE
Charakterystyka: – mały rozmiar – zasilanie bateryjne umożliwiające zastosowanie wag w dowolnym miejscu, – wskazywanie wyłącznie masy ważonego towaru.

WAGI LICZĄCE
Wagi przystosowane do liczenia „detali” posiadających jednakową masę. Funkcja ta oparta jest na przeliczaniu masy jednostkowej sztuki, która uzyskiwana jest z pomiaru próbki np. 10 szt. lub jest wpisana za pomocą klawiatury. Wykorzystanie: gastronomia, sklepy metalowe, przemysł spożywczy, kontrola produkcji, kontrola zapasów podczas inwentaryzacji, sortownie, magazyny itp. Wagi liczące posiadają m.in. dziennik serii pomiarów, opcję przechowywania wprowadzonej tary, auto-zerowania oraz pomiaru w różnych jednostkach masy. Wyposażone są w bibliotekę danych, przez co można wpisać cechę danego detalu np. masę jednostkową czy domyślną ilość próbki, żeby później się do nich odwołać. Jest to istotny atut tych urządzeń, ponieważ  umożliwia on proste sprawdzanie zawartości masy towaru w założonym przedziale.

WAGI PRECYZYJNE
Urządzenia te, ze względu na niesamowitą dokładność pomiaru, wykorzystywane są głównie w aptekach, sklepach jubilerskich oraz laboratoriach, czyli wszędzie tam, gdzie precyzja jest rzeczą pierwszorzędną. W zależności od modelu, wagi zaopatrzone są w szereg funkcji tj.: – wybór jednostki masy, – zapamiętanie tary, – ustawianie czasu stabilizacji (wagi B i 4B), – pomiar siły, – ustawianie parametrów portu szeregowego, – autozerowanie, – ustawianie trybu pracy portu szeregowego, – sumowanie składników receptury, – porównanie z zadanymi wartościami progowymi, – liczenie jednakowych detali, – wyliczanie wartości średniej, – filtr antywstrząsowy, – wskazywanie wartości maksymalnej, – kalibracja zewnętrznym wzorcem masy (dostępna tylko w wagach nielegalizowanych), – sumowanie serii ważeń, – przeliczanie procentowe, – aktualizacja menu Użytkownika. Rzadziej stosowane funkcje: – pomiar gramatury papieru, – kalkulator do kontroli towarów paczkowanych – pomiar gęstości Density/Hydro, – funkcja statystyka. Wybrane funkcje potrzebują dodatkowego wyposażenia np. zestawu Hydro do pomiaru gęstości (wagi laboratoryjne) bądź haka do podwieszania masy ważonej (wagi laboratoryjne i techniczne). Złącze RS232C umożliwia podłączenie drukarki lub komputera, w celu drukowania kwitów, raportów lub dalszej obróbki wyników.

WAGI WISZĄCE
Przystosowane są do handlu oraz przemysłu. Wagi o dużym udźwigu wykorzystywane są do ważenia towaru za pomocą dźwigu, suwnicy etc. Urządzenia te, ze względu na funkcjonalność, dzielimy na: – kalkulacyjne, – proste, – etykietujące.

WAGI PLATFORMOWE
Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest zbudowana ze stalowych profili, przykryta nakładką (szalką) ze stali nierdzewnej solidna platforma. W zależności od rodzaju, posiadają one różne funkcje specjalne. Wagi platformowe wykorzystuje się w handlu i przemyśle, a zaprojektowane są z myślą o różnych warunkach środowiskowych. Wyróżniamy 3 typy wag: PODSTAWOWY – warunki normalne, – wykonana ze stali lakierowanej konstrukcja platformy, – nakładka ze stali nierdzewnej. NIERDZEWNY (N) – odporność na wodę i detergenty, – platforma wykonana ze stali nierdzewnej. HERMETYCZNY (H) – odporność na roztwory kwasów i soli, – platforma wykonana ze stali nierdzewnej.

WAGI POMOSTOWE
Bardzo wytrzymałe urządzenia, zezwalające na mechaniczne nakładanie ładunków. Przeznaczone są do ważenia dużych towarów w handlu hurtowym oraz przemyśle. W zależności od warunków środowiskowych wyróżniamy wagi typu: 1. PODSTAWOWEGO: – normalne warunki, – nośnia wykonana ze stali lakierowanej. 2. NIERDZEWNEGO (N): – odporność na wodę oraz detergenty, – nośnia ze stali nierdzewnej. Urządzenia te zaopatrzone są w stalowe, hermetyczne przetworniki siły posiadające stopień ochronny IP68, a także mierniki (w obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej o stopniu ochronnym IP65), które można zamontować na ścianie bądź pulpicie. Mierniki niektórych wag można zamienić na takie o rozszerzonym zakresie funkcji, co umożliwia jedno lub wieloskładnikowe dozowanie, pracę w systemie komputerowym, a także drukowanie etykiet z kodem kreskowym.

WAGI NAJAZDOWE
Urządzenia cechujące się ogromną wytrzymałością, która umożliwia mechaniczne nakładane ładunków. Wykorzystywane są w przemyśle oraz handlu hurtowym. Podobnie jak poprzednie, dzielą się na 2 typy: – podstawowy – nierdzewny (N) Posiadają właściwości takie jak wyżej opisane wagi pomostowe.

WAGI PALETOWE
Wytrzymałe urządzenia służące do ważenia dużych ładunków na paletach Euro – wykonanych przeważnie z drewna, podwyższonych platform służących do przenoszenia oraz magazynowania towaru.

WAGI PRZENOŚNE
Solidne, wyposażone w akumulator wagi o lekkiej konstrukcji i jednocześnie dużemu udźwigowi – 60 lub 150 kg) skierowane do pracy w warunkach przenośnych i przestawnych. Wykorzystywane są do ważenia ładunków w magazynach, jak również do ustalania kosztów przesyłki przez kurierów (w zależności od masy). Wagi te mają także zastosowanie do ważenia ludzi.